Bílé víno, jeho výroba a odrůdy

Bílé víno

 Vybíráme-li si víno podle barvy, máme základní tři barvy vín: bílé víno, růžové víno a červené víno. Bílé víno bývá vyrobeno buď z bílých, růžových, či modrých hroznů vinné révy. Při výrobě bílého vína se narušené slupky hroznů (rmut) lisují a zpracovávají pro čistý mošt ke kvašení. Speciální odrůdou bílého vína vyrobeného z modrých a červených hroznů je klaret. Růžové víno se vyrábí z modrých hroznů bez nakvašení. Sekty a šumivá vína se vyrábějí také ze směsi bílého a červeného vína. Červené víno je vyrobeno jen z modrých hroznů nakvašením, nebo tepelným zpracováním. Slupky se nechávají několik dní kvasit, proto zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Bílé víno obsahuje rovněž resveratrol, zdraví prospěšnou antioxidační látku, která je v červeném víně obsažena vícenásobně.  

 Dále si můžeme víno, a nejen bílé víno, vybírat podle obsaženého cukru. Víno se tak dělí na několik kategorií: suché, polosuché, polosladké a sladké, kdy obsah cukru u suchého vína je nejvýše čtyři gramy na litr a sladké víno má v jednom litru až 45 gramů zbytkového cukru. V neposlední řadě je třeba zmínit kategorie vína rozdělené podle třídy a druhu. Rozlišujeme tak víno stolní, víno jakostní, víno „s přívlastkem“, přírodní víno, košer víno, mešní víno, aromatizované víno, likérové víno, víno bez alkoholu, perlivé víno a sekty.

 Víno může rovněž pocházet z různých oblastí, v Evropě stojí za povšimnutí naše oblast Moravy, Francie, Španělsko, ale především Itálie. Náš obchod on-line se soustředí na prodej vína z Itálie. Mezi nejoblíbenější druhy patří Chardonnay, Merlot, Pinot Grigio, stejně jsou populární také sekty a šumivá vína. Italská vína nabízené v našem on-line obchodě pocházejí z nejvýznamnějších vinařských regionů, jako jsou Trentino-Alto Adige, Benátsko, Piemonte, Toskánsko, Apulie a Sicílie. Italská vína v našem sortimentu pocházejí od producentů významných jmen: Casa Girelli, Mazzolada, Settesoli, Vignaioli a Vinosia.